2011. március 20., vasárnap

Utolsó hétvége

Csütörtökön volt a Szent Patrik nap, ami az írek ünnepe, nem tudom pontosan mit ünnepelnek, de az biztos, hogy már délben részegek.

Kajaidőben néztünk ki a városba, az 5th Avenue-n szokott lenni a felvonulás, mi is láttunk belőle valamennyit, rengeteg rendőr meg skótdudás vonult fel. Rengeteg ember volt a kint, sok fiatal, és mindenkiben volt már valamennyi. Az ünnep meg az írek nemzeti színe a zöld, úgyhogy mindenkin volt valami zöld színű ruhadarab, vagy éppen óriási zöld kalap.

Persze a fényképező éppen akkor merült le, úgyhogy magáról a felvonulásról nincs képem, csak néhány a tömegről.




Éppen csütörtökönként kell bent lennünk este 9-10-ig, úgyhogy nem láttunk belőle semmit. Kicsit reméltem, hogy majd azt mondják 6-kor, hogy na jó, mehettek haza, de nem, ez nem az a fajta hely...

Szombaton (ma) kimentünk Gáborral meg ZsAttilával a városba, még volt 2 hely, amit mindenképpen meg akartam nézni.

Bementünk Manhattanbe, a Village nevű negyedbe, errefelé eléggé más az utcakép, mint a felhőkarcolók között. Mindenhol a tűzlétrás házak, meg itt már vannak növények is. Elég barátságos környék, alacsonyak az épületek, sok kávézó van, meg sokkal élhetőbbnek tűnik mint a belváros.




Az ok, ami miatt ide akartam jönni, az ez volt:


A Jóbarátok-ház





Már majdnem bejöttünk ide múlt hétvégén is, de akkor volt, amikor a templomban kötöttünk ki. Érdekes volt látni élőben is, az alján van egy kávézó, nem a Central Perk. :P A sorozatnak egyébként semmi fizikai köze nincs az épülethez, azt Los Angelesben vették fel, a házról csak bevágtak néha képeket.

Ezután kajáltunk egyet egy étteremben, én valami csirkét rendeltem, ezt értettem a nevéből biztosra. Kihoztak elém egy fél csirkét, meg sok sült krumplit meg majonézt, úgyhogy végre ettem egy jót. A krumpli is vékony volt meg ropogós, nem olyan szottyos vastag, mint amit bent adnak a városban. Kirúgtunk a hámból, úgyhogy vettünk még desszertet is, valami torta volt, nem volt neve.

Az étterem mellett gyerekek baseballoztak a pályán, a pálya körül tipikus régi anyuka-kombi autók, szóval eléggé autentikus hangulatban ehettünk.

Lementünk a Hudson partjára, arra a környékre, amit kb a lakásból látok. Van ott egy elég jó sétány.


Jersey City
Ezek a mi lakótornyaink
A háttérben épül az új
World Trade Center
Aztán megérkeztünk a második épülethez, amit meg akartam nézni, amíg itt vagyunk:

A Szellemirtók-ház
Jelenleg is működő tűzoltóállomás




Éppen voltak bent az állomáson, látszódott kicsit a kis ablakon a tűzoltóautó. Közben rohadtul fújt a szél, mi meg nem hoztunk kabátot, mert 15 fokot írt a google, ami lehet tényleg annyi lett volna, ha nem fúj. Így azért eléggé hideg volt... Már azon voltam, hogy ha látok valami rendes boltot, akkor veszek egy széldzsekit, de nem volt semmi a környéken. Aztán elindultunk visszafelé a 9. utcai megállóhoz, ami eléggé messze volt, plusz a szél továbbra is fújt, úgyhogy nem volt nagy élmény elmenni odáig. De jó helyeken mentünk át, a SoHo nevű városrészen. Annyira nem néztem szét, éppen el voltam azzal foglalva, hogy ne fagyjak meg.


Ezeket a megállók, meg a lejáratokat hozzájuk eléggé el tudják dugni, kb harmadjára találtuk meg a lejárót, aztán hazaértünk és elaludtam.

Holnap tanulás holnapután hajnalig, ahogy majdnem mondja a Neoton.

Potato Paprikash

Március 15-ét mi is megünnepeltük, ZsAttila volt olyan előrelátó, és hozott otthonról nemzeti színű szalagot, meg biztostűt. Páran kérdezték bent, hogy miért van ez rajtunk, az egyik srác azt tippelte, hogy biztosan az Osztrák-Magyar Monarchia születését ünnepeljük vele. Hát nem éppen...

Nap végén kaptam az információt, hogy kajás estét fogok tartani nálam, és én fogok főzni. Bejelentettük mindenkinek, hogy meg vannak hívva, pár indiai érdeklődött, hogy mi lesz a kaja, mondtam, hogy paprikás krumpli, de nem tetszett nekik, hogy oldalas van benne meg virsli, mivel vegetáriánusak.

Elmentünk vásárolni ZsAttilával rohamléptekben, úgy terveztük, és azt is mondtuk a többieknek, hogy fél 9-re jöhetnek, addigra kész lesz a kaja. Nem lett kész.

Megvettünk kb mindent a Targetben (helyi tecsó), egyedül rendes kenyeret nem találtunk, de azért meg beugrott Attila a Mortonba, ott van olasz kenyér, ami olyan, mint az otthoni.

A vasárnap esti bundáskenyerezés nyomai még nem voltak eltüntetve, úgyhogy először még takarítani kellett, ez volt fél 8-kor, és még a krumplihoz hozzá sem volt nyúlva. Gyorsan körbeküldtem egy mailt, hogy jöjjenek krumplit pucolni, mert így az életben nem fogok elkészülni. Meg is érkezett nemsoká a 2 Peti, Gábor meg Ákos úr, Attila is visszaért a boltból.

Ipari tempóban elkezdték pucolni a krumplit, én közben hagymát, paradicsomot, paprikát vágtam, meg az oldalast szedtem szét. Lassan megérkezett a szokásos kanadai csapat, akkor még a fazék alá sem volt gyújtva.

A múltkori Peti-féle pásztortarhonya után eléggé kormos volt az egyik lábas alja, gondoltam én, hogy nem a füstölt hústól volt olyan íze. Szóval még azt el kellett mosni, nem sikerült, de még jó, hogy nálam volt másik Attila lakáskulcsa, felmentem az ő lábasáért, úgyhogy kezdődhetett a móka. Attila egyébként még asztallal meg székekkel támogatta az estét, le kellett hozni őket, mert múltkor sem tudott mindenki leülni.

Az alapot megcsináltam egy fazékban, aztán szétszedtük, belekerült a hús meg a krumpli, aztán olyan fél 11-11 felé elkészült. Majdnem fél 9...

Kaja és dzsuva
13-an voltunk

Előtte
ZsAttila csinált hozzá tejfölös uborkasalátát, ami igen jó lett, meg ott volt a jó kenyér, a krumpli is finom lett, a hús is megfőtt rendesen, úgyhogy ízlett mindenkinek. Persze sózni még kellett, valahogy nem bánok túl merészen a sóval...

Nem is tudom meddig tartott a dolog, azt hiszem talán kettő körül lépett le mindenki, persze megint nagy dzsuva volt. A kaja jól elfogyott, az egyik lábasban maradt csak egy kicsi.

Másnap hazafelé gondolkodtam rajta, hogy akkor most lesz-e takarítás (nem én, hanem a takarítónő), vagy csak jövő héten. Mikor nyitottam az ajtót, erősen gondoltam arra, hogy "Legyen rend, legyen rend, legyen rend!". És igen, működött, össze volt takarítva minden, a mosogatógép még járt, szemét is eltűnt a sarokból. Most vagy ilyen jól tudom szugerálni a dolgokat, vagy aznap nálam töltötte napja nagyobbik részét a takarító.
Utána
Megérdemelné a fizetésemelést a takarító, mert tényleg nagy kosz lett megint

Mesélte utána SAttila, hogy nála is volt takarítás, de ott nem mosogatott el a Consuela, biztos az én lakásom után ment oda, és már nem maradt lelki ereje hozzá.

2011. március 14., hétfő

Oh Happy Day

Ma azt terveztük, hogy bemegyünk a Metropolitan Múzeumba meg a Természettudományi Múzeumba is, fél 4 felé indultunk el. Szokásosan be a PATH megállóba, aztán azzal be a 33. utcáig, aztán felszálltunk egy B metróra. A PATH-on 2 rendőr sétált lent a peronon fel-le, az egyiknek az egyik oldalán a sima pisztolya, a másikon meg egy sörétes puska, meg a töltények hozzá. A 33. utcai megállónál meg katonák szoktak lenni, 4-5 általában, náluk gépfegyver van többnyire. Eléggé paranoiásak, mondjuk érthető.

Valahol a 82. utcánál van a megálló, ahol le tudunk szállni a Természettudományi Múzeumhoz, na ott egyáltalán nem állt meg a metró, meg még vagy 5 megállón ugyanígy átsüvített, ekkor megfordult a fejünkben, hogy talán mégis rossz metróra szálltunk fel.

Végül kikötöttünk Harlemben. Hát hogy is mondjam, hogy politikailag korrekt legyek. Már a metrókocsiban sem volt rajtunk kívül túl sok kaukázusi típusú ember.

Kimentünk az utcára, hogy ha már itt vagyunk, akkor nézzünk körbe, meg lent térerő sincs hogy felcsatlakozzunk a netre, hogy megnézzük merre érdemes elindulni. Fent meg aztán végképp nem volt fehér ember, de valahogy nem éreztem magam veszélyben, nem volt gáz.

Felnéztünk netre, hogy mi van a környéken, kb 6-7 templomot szúrtunk ki elsőre egy nagyon kis területen belül, úgyhogy biztonságban éreztük magunkat, elvégre ha már ennyi templom van a közelben, akkor biztos nincsenek rossz emberek errefelé.

Elindultunk egy irányba, nézelődtünk az épületek között, nagyon szép régi épületek vannak mindenfelé, bár itt már felbukkannak lakótelepi típusú nagy panelháznak nevezhető izék is, de azok vannak kisebbségben. (Pont mint mi voltunk.)


Aztán egyszer elértünk egy templomhoz (amit nem volt nehéz találni), láttunk bemenni egy embert, felvetődött, hogy nézzünk be. Bementünk, aztán egy elzárt előtérbe értünk, ahol néhány idős fekete nő osztogatott pár papírt, úgy néztek ki, mintha ápolónők lettek volna az 50-es évekből, meg volt rajtuk valami jelvény is. Gondolom valami Jézus Szíve Brigád, vagy valami hasonlók lehettek.

Covent Avenue Babtist Church

Éppen mise ment, és még milyen jó, hogy a rossz metróra szálltunk fel. Ennél jobban nem is történhetett volna, ugyanis ez egy olyan templom volt, ahol a baptisták tartják a szertartásaikat, kórussal, hangos ÁMEN-es felkiáltásokkal, csörgődobokkal, dobossal, basszusgitárossal, zongorával. Hihetetlenül jó volt! Ha Szőke atya minden hétre le tudna szervezni egy ilyet, én mennék misére, az biztos!

Az emberek énekeltek, nagyon jó volt a hangulat, az egyik nőnél mellettem volt egy csörgődob, amikor néha rájött, akkor elővette, nyomatta egy kicsit, táncolt, kiáltozott. Az emberek nagyon átszellemültek voltak, az énekesek meg nagyon profin énekeltek.

Ahogy már tegnap írtam, ez is olyan volt, mint a filmekben, legyezős fekete nők, hangos bekiabálások, óriási tollas kalapok a nőkön, háttérben kórus, ütemes nóták.

Fényképezni meg kamerázni nem lehetett, úgyhogy bent nem csináltam képeket, de itt egy videó ebből a templomból, ami talán átadja a hangulatot.







Vagy másfél órát voltunk bent, valószínű az eleje felé érkezhettünk, de tudtam volna még hallgatni egy darabig. Egyébként semmiben sem hasonlítható a mi miséinkhez, nincsen benne semmi formalitás, ahogy utána egy nőt megkérdeztem, nincs olyan rend benne, mint a katolikus misékben, nem úgy van, hogy minden templomban ugyanaz a műsor megy, ez teljesen az adott templom lelkipásztorától függ.

Szerintem kb az énekelhet ott, aki akar, egy ázsiai srác is nyomott egy számot, nem volt mindig helyén a hangja, mint a nagyoknak, de látszott rajta, hogy élvezi, meg a kórus és a hívek is támogatták. Érdekes volt az angolja, mert az 'r' meg a 'd' betű nem nagyon megy az ázsiaiaknak, de azért lehetett érteni.

Folyamatosan megy a taps meg az ámen. Nincs olyan, hogy egy dalnak vége van, ha kell tizenötször ráhúznak még, cifrázzák a végét, aztán ha vége van, kezdik megint a cifrázást, még egy taps, egy nagyon kis duma zenei alappal, aztán jöhet a következő dal.

Ha lehetne, még egyszer elmennék, csak nem tudom mikor lesz megint ilyen kórusos mise, nem is tudom hogy kaphattuk el ezt így vasárnap délután.

Vége lett a koncertnek (ők így hívták, meg service-nek), aztán elindultunk lefelé. Az egyik énekes a templomból megdicsérte a kabátomat, ami mondjuk eléggé oroszos katonai stílusú, nem biztos, hogy ez a fekete negyedben előnyös.

Bementünk egy Dunkin Donuts-ba, magyarul fánkbolt. Mivel már volt vagy 7 óra, de még nem ettem, így vettem valami szendvicset, meg egy fánkot. Nem szeretek ilyet mondani bolti kajákra, de a fánk megközelítette Mama pampuskáját. Persze nem volt annyira jó, mint az övé.

Gábor meg ZsAttila vett egy tucatot, azt elég gyorsan bemajszolták, nem hiszem, hogy volt olyan testrészük, ami ne lett volna porcukros. A fánkos előtt megállt egy rendőrautó, és bejöttek fánkot venni, úgyhogy egy élő sztereotípiát láthattunk.

Nem mertem nagyon fényképezni, mert tuti nem szabadna,
meg ezek veszélyes emberek

Elindultunk lefelé egy következő metrómegállót keresni, aztán felmentünk egy parkba, meg valami középiskola épületébe is belebotlottunk, eléggé angolos stílusúnak tűnt.


Valami elit hely lehet
Harlem belseje felé

Elindultunk a metró felé, bementünk a 33. utcáig, megnéztük a Zarát, valami vékony kabátot kéne venni, de már zárva volt 8-kor, úgyhogy vissza a megállóba, be a PATH-ba. Hazafelé már olyan fáradtak voltunk, hogy jó ötletnek tartottuk, hogy nem megyünk egyenesen haza, hanem inkább kiszállunk Hobokenben, és megnézzük az éjszakai utcákat. Jól nézett ki, eléggé egységes volt az utcakép, nem voltak igénytelen táblák meg hasonló dolgok.

Felvetődött, hogy ugyan mennyire ennénk bundáskenyeret, felajánlottam, hogy megcsinálom, ha vesznek hozzá cuccokat. Bementünk egy random boltba, lett minden, plusz egy érdekességbe botlottunk.

A torta neve: Hungarian Cake

A tortát nem vettük meg, hanem inkább indultunk hazafelé, itthon megcsináltuk a bundás kenyeret, még maradt is, és éjjel fél 2-kor láttuk éppen megfelelőnek az időpontot, hogy a londoni tartózkodásunk négynapos hétvégéjét tervezgessük, amiből csak sörözés, meg kivitelezhetetlen ötletek születtek.

Meg már egy órája aludnom kéne.

2011. március 13., vasárnap

Brooklyn Bounce

Végre valamennyire kialudtam magam, bár csak 11-ig sikerült, 1-ig terveztem, csak a napsütés felébresztett. Azt mondjuk nem bánom, hogy végre süt a nap, meg nincs tornádó erejű szél. Öregesen felkeltem, láttam a mailekből, hogy a többiek valamit szervezkednek, de mi már pénteken megbeszéltük Petivel, hogy majd ma megyünk be a Metropolitan Múzeumba, gondoltam ráírok, hogy na, mivan? Még jó, hogy írtam, mert mondta, hogy 7 perc múlva találkozó a Pacific épületben, úgyhogy nagyon sürgősen készüljek el.

Gyors öltözés, rendbe szedtem magam, aztán átmentem a másik épületbe, és nem én voltam az utolsó. Mindenki megérkezett, indultunk a PATH megállóba, jó volt már végre farmerben meg pólóban lenni a 10 kilós táska nélkül. Beértünk Manhattanbe, ott átszálltunk egy metróra, aztán indult az út Brooklynba. Elég sokáig tartott, vagy' 20-30 percig.

Megérkeztünk a metróval, fent egészen más látvány fogadott, mint amit Manhattanben szoktunk látni, magas épületek csak elvétve voltak, minden épület  4-5 emeletes volt maximum.


Valakiben felmerült az ötlet, hogy béreljünk bicikliket, és majd azzal bejárjuk a környéket, úgyhogy a kölcsönző felé vettük az irányt.

Ride Brooklyn kölcsönző
Bent kb 15 perc várakozás után ki is szolgáltak minket, 24$-ért tudunk kölcsönözni fejenként, ha este 6-ig visszavisszük a bicikliket. Elég jó gépeket kaptunk, teleszkópos nyereggel, többsebességesek voltak, meg nem voltak lepukkantak.

Elég sok embert láttam biciklivel közlekedni a városban, meg alig van indiai ember, úgyhogy egészen más környék, mint ahol a szállás van, amit Kis Indiának is hívnak.

A magyar kerékpáros kontingens egy része
Eltekertünk egészen a Prospect Parkig, ami a manhattani Central Park megfelelője lehet errefelé. A forgalomban nem volt gond, bár elég sok kocsi volt, de mindig engedtek a bicikliseknek, bár eléggé kóvályogva mentünk...

Soldiers and Sailor's Memorial Arch Monument
"Ott van a kép széle!" - mondta a kapitány
A szobor másik oldalán éppen esküvői képeket készítettek
A park előtt éppen valami biovásár lehetett, de már szedelőzködtek
Behajtottunk a parkba, elég sokan voltak, biciklisek is meg gyalogosok is. Van egy nagy mező, ott frizbiztek meg fociztak az emberek meg a sok gyerek. A parkon egy út vezet körbe, azon indultunk el, csak egyszer jött belém majdnem egy gyorsasági kerékpáros. Közben találtunk egy tavat mindenféle kacsákkal meg ilyesmikkel.

Kacsák
Emberek
A kis pihenő után tekertünk tovább, elhajtottunk egy épület mellett, amiről én azt gondoltam, hogy csónakház, mert lent volt a tó mellett, meg sok ember volt körülötte, mondjuk éppen csónakokat nem láttam, de lementünk ketten megnézni.

Pecások a város közepén

Mivel elszakadtunk a többiektől, elindultunk kifelé, ez már nem lejtett annyira, mint amikor befelé jöttünk a parkba, úgyhogy ez a része nem volt olyan fun, de túléltük, kint megtaláltuk a többieket a bejáratnál.

Ezután elindultunk kajálni, én személy szerint addig még csak 1 Nestea-t ittam, meg egy fél csokit, aminek a neve Milky Way volt, de belülről meg az volt, ami nálunk a Mars. Nem csak arra hasonlított, hanem tényleg Mars volt, a másik ilyen csokit bent a cégnél vettük észre, a Peanutopolist, ami meg egy az egyben Snickers, még a csomagolás is ugyanolyan, állítólag ebben édesebb a karamell.

Találtunk egy éttermet, leláncoltuk a bicikliket, rendeltünk gyros tálat. Volt egy kis kalandunk a mosdó ajtajával, én próbáltam nyitni kifelé meg befelé is, másik srác is, de neki sem ment, mikor kiderült, hogy ez valójában tolóajtó. Ennek az információnak a tudatában már könnyebben meg tudtam mosni a kezem...

Egyikünk kért kólát, amit kiöntöttek neki a pultnál, majd öntöttek még rá vizet. Ezt csak én láttam, a többiek nem, de nem tudom, hogy most itt is így spórolnak-e a vendéglátósok, vagy sűrítményből csinálják, mint a kólagépek a mekiben. A kaja jó volt, meg sok is, nem is ettem meg mindet, aztán indultunk lassan visszafelé.

Menet közben
Véletlenül elsült kép
Ittlétünk alatt már sokszor hallottam azt a
mondatot, hogy "Ez olyan, mint a filmekben!"
Ez meg olyan, mint a filmekben!

Visszafelé egyébként csak gurulni kellett, lejtett lefelé, én így szeretek a legjobban biciklizni. Visszavittük a gépeket, ekkorra már kétfelé oszlott a csapat, a többiek a kajánál leváltak, mekizni akartak, mi értünk előbb vissza a bolthoz. Aztán hívtuk őket, hogy merre vannak, természetesen defektes lett az egyik kerék, úgyhogy lehetett tolni vissza a parkból egészen a boltig, ami egy jó 30-40 perc lehet gyalog, de inkább több, és már majdnem záróra volt. Beszéltünk a boltosokkal, mondták, hogy nem gond, úgyis bent maradnak még szerelni.

Kezdett már lemenni a nap, de még úgy gondoltuk, hogy el kéne menni Coney Islandre, állítólag az is olyan, mint a filmeken. Homokos tengerpart, móló, meg ami kell. Felültünk a metróra, aztán kifelé vettük az irányt a városból.

Persze mire megérkeztünk már beesteledett, nagyon sokat kellett kifelé menni a metróval, legalább 20 percet, így nem annyira tudtuk látni az óceánt, de így sem volt rossz.

Ennél sokkal sötétebb volt, úgyhogy nem sokat láttunk
Eléggé lehetett érezni a tenger illatát (igen, hülyén hangzik) már a part előtt
is, a város szélén

Az én gépen nem annyira csinál jó képeket sötétben, úgyhogy ez a két beállítás a repertoár. Pár pecás volt a mólón, nem nagyon volt más rajtunk kívül. Ezt is eltettük az "ezt még meg kell nézni világosban is" kategóriába, csak legyen rá időnk.

Aztán elindultunk haza, fel a manhattani 33. utcához, aztán vissza Newportba Hobokenen keresztül, hétvégén nincs egyenes járat Newportba, ahol lakunk.

Holnap el kellene menni a Metropolitanbe, meg a Természettudományi Múzeumba, meg meg akarok nézni egy elég különleges házat, de azt majd később mutatom meg, hogy melyik. :P